Komsu Sevgisi

Aziz Silouane : Düsmanlarini sevemeyen ne Rab'bi taniyabilir nede Kutsal-Ruh'un tatliligini .Bizim için Tanri'nin merhameti ne kadar sinirsizdir !
Bir çok güçlü ve zengi insan Rab'bi ve onun çok temiz Annesini görmeyi arzulamistir . Fakat , Tanri zenginlige degil alçakgönüllü can'a belirir .
Niçinpara ? Aziz Spiridon yilani altina dönüstürmüstür . Bizim Rab'bin disinda hiç bir seye ihtiyacimiz yoktur . Yasamin dolulugu ondadir .
Eger Rab bize bu dünyanin çok sayida seynin sirrini bilmeyi müsaade etmediyse buna ihtiyacimiz olmadigindandir . Tek aklimizla tüm yaratimi bilemeyiz .
Fakat varolan herseyin , yerin ve gögün yaraticisi bize onu Kutsal-Ruh yoluyla tanimayi saglar . Ayni Kutsal-Ruh'ta Tanri'nin Annesini melekleri ve azizleri taniriz ve ruh'umuz onlar için sevgiyle yanip tutusur .
Kutsal-Ruh insan'a hem düsmanlari sevmeyi hemde onlara kendi öz çocuklari gibi merhamet etmeyi ögretir .
Düsmanlarina ve kilisenin düsmanlarina cehennem atesinde iskenceler ve cehennem azabi dileyen insanlar vardir . Bunu Kutsal-Ruh'tan Tanri'yi sevmeyi ögrenmedikleri için düsünürler . Sevmeyi ögrenen tüm dünya için gözyaslari döker .
Sen sÿle diyorsun : ' Bu bir katildir , gidip cehennem atesinde yansin ' . Fakat ben sana soruyorum : ' Tanri sana cennette iyi bir yer verse ve kendisi için inkenceler arzuladigini görsen ( o kim olursa olsun hatta kilisenin düsmani olsa bile ) ona o zaman merhamet etmeyecekmisindir ?
Yahut demir bir yüreginmi olacak ? Fakat cenette demire ihtiyacimiz yok . Orada herkesi seven merhamet Mesih'e ve alçakgönüllülüge ihtiyacimiz var .
Düsmanlarini sevmeyen Tanri'nin inayetine sahip olamaz :
Ya Rab , bize Kutsal-Ruh'un yoluyla düsmanlarimizi sevmeyi ve onlar için gözyaslarimizla dua etmesini ögret . Ya Rab bütün haklarin seni tanimasi ve sevgini ögrenmeleri için yeryüzüne Kutsal-Ruh'u ver . Ya Rab sen düsmanlarin için dua ettigin gibi bizede Kutsal-Ruh'la düsmanlari sevmeyi ögret . Ya Rab , bütün haklar senin ellerinin isidir ; Onlari kinden ve kötülüklten tövbeye yöneltki onlarda senin sevgini bilsinler .
Ya Rab , düsmanlari sevme emrini verdin , fakat inayetin bizde degilse bunu yapmak bize zor . Ya Rab inayetini yeryüzüne yay ve bütün haklara senin sevgini tanimayi ve bizi bir anne gibi , hatta anne'dende daha fazla sevdigini ögret : bir anne çocugunu unutabilir , fakat sen hiç bir zaman unutmassin ; Keza sen yaratigini ölçüsüz seversin ve sevgi unutmaz . Merhametli Rab , inayetinin zenginligiyle bütün haklari kurtar .
Rab'be izzet olsun , keza bizi yetim birakmadi ; fakat Kutsal-Ruh'u yeryüzüne yolladi . Kutsal-Ruh can'a insanlar için derin bir sevgiyi ve bütün yoldan çikanlar için merhamet verir . Rab kaybolanlara acimistir ve biricik Oglunu onlari kurtarmak için yollamistir . Kutsal-Ruh ayni bu merhameti cehenneme gidenler içinde ögretir . Fakat Kutsal-Ruh 'u almayan düsmanlari için dua etmeyi istemez .
Abba Paissios Mesih'i ret eden ögrecilerinden biri için dua ediyordu . ve dua ederken Rab ona görünüp söyle dedi : ' Paissios , kimin için dua ediyorsun ? Onun beni inkar ettigini bilmiyormusun ? ' Fakat o ögrencisine acimaya devam ediyordu ve Rab ona su yaniti verdi : ' Paissios , sevginle bana asimile oldun ' .
Iste barisi bu tarzda buluruz ve baska yol yoktur .
Eger bir insan dua edip çok oruç tutup fakat düsmanlar için sevgisi yoksa can'inda baris tasiyamaz .Kutsal-Ruh bu sevgiyi bana ögretmemis olsaydi bundan bahsedemezdim .
Insan kardesini tatlilik ve sevgiyle ele almali . Tek bir hiçlik düsüncesi ugruna bile barisi kaybederiz . Kendini kardesinin üzerinde görmek , birini yargilamak , kardesini sevgisiz ve tatliliksiz elestirmek asiri hosgörüsüzlükle yemek yemek yada dua etmek gibi tüm seyler barisi kaybettirir .
Tüm yüregimizle düsmanlarimiz için dua etme ve onlarin sevme aliskanligini kazanirsak baris daima canlarimizda duracaktir , fakat kardesimize kin kusup yada onu yargilarsak ruhumuz karanlasicaktir ve barisi ve Tanri’ya güvenli yaklasimimizi kaybederiz .
SORU : Bir yükümlülük yerine getiren bagimliliginda olanlar itaatkar olmazsa nasil barisi koruyabilir ?
Onun için zordur . Barisi korumak için onun insanlari itaatkar olmasa bile Rab’bin onlari herseye ragmen sevdigini , kurtuluslari için acilar içinde öldügünü ve onlar için büyük bir istekle dua etmek gerketigini hatirlamasi gerekir . O zaman Rab dua edene dua verecektir . Dua edenin ruhunun , deney yoluyla , Tanri’ya güven ve sevgiyle yaklastigini bileceksindir . Ve sen kafir bir insan olmana ragmen Rab sana duanin ürünlerini tatmayi nasip edecektir . Baglilarin için bu sekilde dua etme aliskanligin olursa can’in derin bir baris ve büyük bir sevgi tatacaktir .
SORU : Bagimli biri eger yüksegi ( bagli oldugu kimse ) kötü ve sinirli birisiyse can’inin barini nasil koruyabilir ?
Kizkin bir insan bizzat kendi kötü bir ruh tarafindan provoke edilen büyük bir aci çeker . Bu iskenceyi kibirinden dolayi geçirir . Bagimli olan ise her ne olursa olsun bunu bilmeli ve yükseginin hasta can’i için dua etmeli . Rab onun sabrini görerek ( bagimli olana ) günahlarinin affini ve durmak bilmeyen duayi verecektir . Bize karsi günah isleyenler ve aci çektirenler için dua etmek Tanri’nin önünde büyük bir istir . Dönüste Rab sana inayetini verip Rab’bi Kutsal-Ruh yoluyla taniyacaksindir ve ondan dolayi tüm büyük acilari sevinçle çekeceksindir . Rab sana tüm dünyayi sevmeyi nasip edecektir . Hararetle bütün insanlar için iyilik isteyeceksindir ve kendin dua ettigin gibi herkes içinde dua edeceksindir .
Fakat insan düsmanlarini yanlizca Kutsal-Ruh’un inayeti yoluyla sevebilir . Bunun için biri seni yaralar yaralamaz onun için Tanri’ya dua et ve barisi Tanrisal inayeti koruyacaksindir . Yüksegine karsi mirildanip onu elestirirsen seninde bizzat kendin onun gibi öfkeli olacaksindir .

Tüm varligimizla Rab’den bize tüm insanlari sevme gücünü vermesini istemezsek barisa sahip olamayiz . Rab biliyorki düsmanlarimizi sevmezsek can’imizda barisimiz olmayacak ve bunun için bize su emri vermistir : « düsmanlarinizi seviniz » . Onlari sevmessek can’imiz zaman zaman ancak belli bir rahattlikta olacaktir . Onlari seversek baris gece ve gündüz can’imizda taht kuracaktir .
Can’inda Kutsal-Ruh’ça verilen barisi koru . Kardesine baris verirsen Rab sana ölçüsüzçe daha fazlasini verecektir . Fakat , kardesine ceza çektirirsen can’ina büyük bir aci yüklenecektir .
Baskasi hakkinda kötülük düsünürsen kötü bir ruhun sende yasadiginin ve sana insanlara karsi kötü düsünceler esinlediginin isaretidir . Ve eger biri tövbe etmeksizin ve kardesine affetmeksizin ölürse o, zaman can’i kendine egemen olan ham ruh’un oturdugu yere inecektir .
Bizim su yasamiz var : sen affedersen buda Rab’binde seni affettigi anlamina gelir . Sen kardesine affetmezsen buda günahin halen sende oturdugu anlamina gelir .
Rab komsumuzu sevmemimizi istiyor . Rab’bin onu sevdigini düsünüyorsan buda demek oluyorki Rab seninledir . Rab’bin kendi yaratigini çok sevdigini düsünüyorsan seninde bizzat kendin her yaratik için merhametin vars ave ayni zamanda kendini insanlarin en kötüsü sayiyorsan buda gösteriyorki Kutsal-Ruh’un büyük inayeti seninledir .
Kendinde Kutsal-Ruh’u tasiyan insan , hatta doluluk içinde olmasa bile , gece ve gündüz bütün insanlar için elem çeker . Yüregi Tanri’nin bütün yaratiklari için merhametle doludur ve özellikle Tanri’yi tanimayan yada ona karsi duran ve bu nedenden dolayi cehennem atesine gidecek olan insanlar için . Kendinden daha fazla onlar için dua eder , ki herkes tövbe edip Rab’bi tanisin diye .
Bir çok aziz sehit Rab’bi ve iskenceler sirasinda kurtarisini tanimistir . Bir çok kesis çileli büyük basarilar yerine getirip Rab’bin sevgisi ugruna zahmetli çabalara katlanmislardir . Onlarda Rab’bi taniyip kendilerinde yasayan tutkulari yenmek için mücadele ederler . Tüm evren için dua ettikleri için Tanrisal inayet onlara düsmanlarida sevmeyi ögretir . Onlari ( düsmanlari ) sevmeyen haç üzerinde ölen Rab’bi taniyamaz . Bize kendinde izlenecek bir örnek birakip düsmanlarimizi sevme emrini vermistir .
Rab sevgidir . Bize birbirlerimizi ve düsmanlarimizi sevmeyi emretmistir ve Kutsal-Ruh bize Sevgiyi esinler .
Kutsal-Ruh yoluyla Rab’bi taniyan Rab’be benzer . Aziz Yuhannanin dedigi gibi « Ona benzeyecegiz , çünki onu oldugu gibi dörecegiz » ve onun izzetini görecegiz .
SÜREKLI OLARAK RAB ’ BE BANA DÜSMANLARIN SEVGISINI VERMESI ICIN YALVARIYORUM .
Ya Rab sen iyisin .
Merhametine tesekkür ederim :
Kutsal-Ruh’unu üzerime yaydin ve sevgini benim için tatmayi nasip ettin ; Benki o denli büyük bir kâfirim ve can’im sana senin erisilmez isigina yükseliyor .
Sen kendini can’a esinlemezsen kim senin gibi merhametli Rab’bi taniyabilir ?
Can seni gördü ve Yaratanini ve Tanri’sini kabül etti .
Can’im daima doyumsuzca seninle olmak istiyor , çünki onu sevginle kendine çektin ve can’im senin tanidi .
Ya Rab insan’in can’inin ne kadar zayif ve günahkâr oldugunu biliyorsun ;
Fakat sen merhametli Rab can’a seni sevme gücünü verirsin .
Can , düsmanlarin kendisinden almak istedigi alçakgönüllügü kaybetmekten korkar . Keza ozaman inayetin cani terkeder .
Dönüste Rab’bime ne vereyim ?
Ben igrenç’cim , Rab bunu bilir , fakat can’imi alçaltmayi ve komsumu hatta bana karsi günah isledigi zaman bile sevmeyi severim .
Tanri’nin merhameti yoluyla Tanri ve komsu sevgisini ne oldugunu kavradim . Gece ve gündüz Rab’den bu sevgiyi istedim ; Rab bana göz yaslari Verdi ve tüm dünya için agladim , fakat birini yargilayip ona tepeden bakarsam gözyaslari tükenir ve can’im ruh’sal çöküntüye düser ve yeniden Rab’den af dilemeye baslarim ve merhametli Rab ben kâfire affeder .
Kardesler , Tanri’min yüzü önünde yaziyorum . Yüreklerinizi asagilayiniz ve yeryüzünde Rab’bin merhametini göreceksinizdir . Göksel Yarataninizi taniyip can’iniz onu sevmekle doymayacaktir .
Düsmanlar için dua etmedikçe can baris bulamaz . Tanri’nin inayetinin dua etmeyi ögrettigi can her yaratigi merhametle sever ve özel olarak insani . Haç üzerinde Rab insanlar için elem çekti ve cani aramizdan herbirimiz için can çekismedeydi .
Rab bana düsmanlarin sevgisini ögretti . Tanrisal inayetten yoksunsak düsmanlari sevemeyiz , fakat Kutsal-Ruh sevmeyi ögretir ve o zaman cinler için bile merhametimiz olacaktir , çünki onlar iyilikten kopup alçakgönüllügü ve Tanri sevgisini kaybetmislerdir .
Size yalvariyorum , bir deneme yapiniz . Biri size karsi günah isliyor yada sizi horluyorsa yada size ait olani elinizden kopariyorsa veyahutta kiliseye zulüm ediyorsa Rab’be söyle dua ediniz : “ Ya Rab hepimiz senin yaratiklariniz ; hizmetçilerine merhamet et ve onlari tövbeye dönder “ . O zaman can’inda algilanircasina inayeti tasiyacaksindir .
Baslangiçta yüregini düsmanlarini sevmeye zorla ; Rab senin iyi niyetini görerek sana herseyde yardim edecektir ve deneyimi bizzat kendi seni egitecektir . Düsmanlari için kötülük dïsünende Rab’bin sevgisi yoktur ve Tanri’yi tanimamistir .
Düsmanlarin için dua edersen baris üzerine gelecektir ve onlari seveceksindir . Bilki büyük bir Tanrisal inayet sende yasiyordur . Bunun eksiksiz oldugunu demiyorum , fakat kurtulus için yeterlidir . Tersine düsmanlarina küfür edersen kötü bir ruh’un sebde yasadiginin ve yüregine kötü düsüncelerin girdiginin isaretidir ; Keza Rab’binde dedigi gibi iyi ve kötü düsünceler yürekten gelirler .
Iyi insan söyle düsünür : “ hakikatten uzaklasan her insan kaybina gider ” ve bunu için ona merhamet eder . Fakat Kutsal-Ruh’dan sevmeyi ögrenmeyen insan kuskusuz düsmanlari için dua etmeyecektir . Kutsal-Ruh’dan ögrenen ise tüm yasami boyunca kendilerini kurtaramayanlar için elem çekecektir . Insanlar için çok sayida göz yasi dökecektir ve Tanrisal inayet ona düsmanlarini sevme gücü verecektir . Sen onlari sevmiyorsan en azindan onlara ters davranma ve onlara beddua etme . Ve bu senin için bir ilerlemedir . Fakat biri onlara beddua edip küfür ederse açiktirki seytan ondadir ; Tövbe etmezse ölümünde cinlerin yasadigi yere gidecektir . Rab her tür can’i böyle bir talihsizlikten korusun .
Kibir bize inayeti kaybettirir ve ayni zamanda Tanri sevgisini ve duadaki yilmazligi . Can o zaman kötü düsünceler tarafindan hirpalanir ve kendini asagilamak gerektigini ve düsmanlari sevme geregini ve bu olmaksizin Tanri’ya hos olamayacagini anlamaz .
Sen söyle diyorsun : « Düsman Kutsal Kilisemize zülüm ediyor . Nasil onu sevebilirim ? Buna sana söyle yanit vereyim : “ Senin fakir can’in ne Tanri’yi nede Tanri’nin bizi ne kadar sevdigini ve hangi istekle bütün insanlarin tövbe edip kutuluslarini bekledigini tanimamistir . Rab sevgidir ; Yeryüzünde can’a düsmanlari sevmeyi ve onlarinda kurtulmalari için dua etmeyi ögreten Kutsal-Ruh’u vermistir . Iste sevgi budur . Fakat onlari eylemlerine göre yargilarsak bir cezayi hak ederler »
Rab bize sunu emretmistir : Düsmanlarinizi seviniz ( Matta 5 , 44 ) . Onlar kötülük yaparken özellliklede kiliseye onlari nasil sevebiliriz ?
Rab Kudüs yoluna dogru ilerken samaritenler onu karsilamayi ret etmislerdi . Aziz Yuhanna ve Yakup gökten atesin inmesini ve onlari yok etmesini dilemislerdi . Fakat Rab onlara inayetle sunu dedi : « Ben insanlari kaybetmeye degil , fakt kurtarmaya geldim » ( luka 9 . 54-56 ) . Böylece bizimde tek bir dÜSüncemiz olmali : « herkes kurtulsun » . Can düsmanlara merhamet eder ve onlar için dua eder , çünki onlar gerçeklikten uzaklasip cehenneme gidecektir . Iste düsmanlar için sevgi budur . Yahuda Rab’be ihanet ederken Rab onu inayetle ele aldi . Bizde kaybolan için inayetle davranmamiz gerekir ve o zama Tanr’inin merhametiyle kurtulacagiz .
Amin !
Türkçeye çeviren Dursun GÜRSOY

Créer un site gratuit avec e-monsite - Signaler un contenu illicite sur ce site